• https://www.facebook.com/camihali.biz
  • https://twitter.com/elhalicisi
  • https://www.instagram.com/isikhali

EL HALISI MI ?

BİR HALININ EL DOKUMA OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ;

 

El dokuması halı ile makine halısı arasındaki farkı görmek için halının arkasına bakmanız yeterli olacaktır. Makine halıları aslında düğüm atılarak yapılmaz. Yün lifleri halıya makine ile koyulur ve sonra da halının arkası lateks ile sağlamlaştırılır. Bu işlem halının arkasına sert bir doku ve çapraz çizgili bir görüntü verir. El dokuması bir halının desenini halının arka kısmında küçük düğüm sıraları şeklinde görmek mümkündür. Her defasında bir düğüm atarak bu tasarımı yaratmak halının daha girift görünümlü olmasını sağlar ve bu yüzden de bu tür halıları yapmak makine halısına göre daha uzun bir zaman almaktadır. Sonuç halıda sağlanacak daha iyi bir sıklık ve daha yüksek kalite ve daha sıkı bir dokumadır. Ancak, el dokuması halıların da kalitesine göre birçok çeşidi bulunmaktadır. En hızlı gelişen kategorilerden biri el dokuması halılar ile makine halısı kategorilerinin arasında kendine yer bulur. Bu kategori “handgun-tufting” olarak tanımlanır. “Handgun” ipliği çapraz bir şekilde halıya sokar ve daha sonra da halının arkası latex veya kumaş dolgu ile kaplanır. Bu işlem el dokumasından daha az zaman alır ama elle yapılmış görüntüsü verir.
Bir halının kaliteli bir el dokuması olduğunu anlamak için yünün kalitesine bakmak gerekir. Yün lifinin uzunluğu, elastikliği ve parlaklığı çok önemlidir.Bir halının kalınlığının halının kalitesini belirlemede önemi yoktur. Kilimin arkasına bakarken ise, halının deseni ön taraftan bakıldığında belirgin olmalıdır. Deseni arka tarafından bakıldığında daha az belirgin olan bir halı sıkı dokunmuş bir halı değildir. İyi düğümler daha yüksek kaliteye işaret eder. Santimetrekareye düşen düğüm sayısı ne kadar çoksa, halıyı yapmak için o kadar çok emek harcanmış demektir ve bu kilimi daha kaliteli bir parça yapar. İyi dokunmuş bir halıda cm2’de 180’den fazla elle yapılmış düğüm vardır. Becerikli bir dokuma ustası saatte 800 düğüm atabilmektedir. (9×12 boyutundaki bir kilimin yapımı 3500 iş saati alır ve bu da yaklaşık olarak hafta sonları da dahil günde 8 saatten 16 aylık bir çalışmaya denk gelmektedir.)

Düz dokumalar: Bu tür halılar çift taraflı kullanılabilir kilim ve “durry” gibi türler bu gruba girer. Çok yoğun olarak kullanılan evin mutfak ve giriş gibi kısımları için bu türler çok uygundur.

Halı alırken faydalanabileceğiniz bilgiler: Aynı el dokuması halının koyduğunuz yere göre daha koyu veya daha açık birden fazla gölgesi olabilir. Bunun nedeni halı dokunurken dokumacının önündeki liflerdir. İşte bu yüzden ister desenli ister desensiz olsun parça halıların baktığınız yere göre yönü değişir.

Oya işi halılar çok güzeldir ancak evin çok fazla kullanılan yerlerine koyulmamalıdır. Çok renkli ve eğlenceli yeni türde halılar var ve bu halıların çoğu evin çok fazla kullanılan yerleri için de uygundur. Bir halı alırken, halıyı rengine göre seçin çünkü renkler halıların doğrudan sert bir zemin üzerinde mi yoksa duvardan duvara halı üzerinde mi kullanılacağını belirler. Duvar kağıtlarını ve kumaş örneklerini alıp odanın dekorunda nasıl durduğuna bakmak göze hoş görünen bir ev yaratmak için atabileceğiniz iyi bir adım olabilir. Satın almadan önce halıya mağazanın dışında bakın çünkü evinizdeki ışıkla mağazadaki ışık farklı olabilir ve eve götürdüğünüzde aldığınız halının renginden memnun kalmayabilirsiniz.

Antika halılar: Antika halılar evimizde her gün üzerine bastığımız halılardan çok farklıdır. Onlar en az bir Picasso tablosu kadar değerli sanat eserleridir. Dünyanın en ünlü müzayedelerinde astronomik rakamlara alıcı bulan antika halılar ile ilgili Dede Moore’un söylediklerine kulak verelim. Eski ve antik halılar konusunda uzman olan Dede Moore “Bir halının antika olduğunu nasıl anlıyorsunuz?” sorusuna, “eski halılar eldeki malzemelerle yapılırdı. Bu malzemeler arasında bitkisel boyalar da vardı. Bugünkü halılar giysilerde de kullanılan krom boyasıyla yapılıyor. Krom boyası çok daha parlak ve açık renkler ortaya çıkarıyor. Bitkisel boyalar gölge yaparak halıların daha güzel olmasını sağlıyor.

Halıların yaşını tahmin etmenin bir yolu desenin niteliğine bakmaktır. Eski halılarda daha fazla görsel öğeler vardır ve daha ilginçtirler. Antika halılar onları dokuyan insanların hayat tarzlarına göre sınıflandırılır. Örneğin, göçebe kavimlere ait halıların hatırlaması kolay basit desenleri vardır. Ayrıca bu halılarda kullanılan renklerin sayısı çok azdır. Bu renkler kırmızı, mavi ve fil dişidir.

 

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret452812